26 października 2013

Risotto z borowikami

Sezon na grzyby. Nie jestem grzybiarzem, ale grzyby uwielbiam. Choć uwielbiam, to jadam sporadycznie. Przyczyny tego paradoksu są dwie. Przede wszystkim sezon jest krótki, a z suszeniem i przechowywaniem przez cały rok jakoś nigdy mi nie było po drodze. Poza tym z grzybami jest trochę zachodu. Trzeba je pozyskać, wyczyścić i jeszcze wiedzieć co z nimi zrobić. Pewnie takich jak ja jest więcej, stąd też polecam przepis na to łatwe danie o mocnym grzybowym aromacie.

Kuchnia włoska zadziwia swoją różnorodnością. To, że pizze czy makarony są najlepsze we włoskim wydaniu to nikogo nie dziwi. Ale ryż? No właśnie najpopularniejsze w tej części świata danie z ryżu wymyślili również Włosi, choć sam ryż pochodzi przecież z bardzo daleka. Podobno do Italii przywiózł go z Chin wielki podróżnik i odkrywca Marco Polo. Włosi szybko go zaadoptowali i wymyślili risotto, a więc ryż podsmażany i gotowany w bulionie z przeróżnymi dodatkami. Niewątpliwie jednym z najbardziej aromatycznych jest risotto grzybowe.

Składniki

- 500g świeżych borowików
- 125g ryżu do risotto
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 1 papryczka chilli
- 200ml białego wytrawnego wina
- 1 litr bulionu (drobiowego lub warzywnego)
- 2 łyżki masła
- oliwa
- sól
- pieprz
- świeży estragon (może być też tymianek lub pietruszka)
- 2 łyżki startego parmezanu

Sposób przygotowania

  1. Grzyby oczyść delikatnie nożem lub szczoteczką. Nie myj ich! Pokrój w kostkę. Posiekaj też cebulę i czosnek. Na dużej wysokiej patelni rozgrzej oliwę i roztop masło. Podsmaż na średnim ogniu cebulę ok. 2 minuty po czym dorzuć czosnek. Podsmażaj dalej mieszając ok 1 min i dorzuć grzyby. Smaż wszystko jeszcze kilka minut. 
  2. Zrób na patelni miejsce i dosyp ryż. Smaż dalej aż zrobi się szklisty. W tym momencie zalej wszystko winem. Mieszaj do momentu, aż ryż wchłonie wino. Teraz czas na bulion. Dolewamy szklankę bulionu i ponownie, mieszając od czasu do czasu, czekamy aż ryż wchłonie ciecz. Powtarzamy jeszcze kilka razy aż ryż będzie ugotowany - najlepiej lekko twardawy (al dente).
  3. Zdejmij z ognia i dopraw solą i pieprzem. Dodaj też listki estragonu (lub innego zioła), łyżkę masła i parmezan. Wymieszaj dokładnie. Pozostaw na kilka minut po przykryciem. Serwuj posypane dodatkowym parmezanem.

1 komentarz: