09 listopada 2011

Reggae Rice - ryż z Jamajki


Kontynuujemy tydzień z kuchnią karaibską. Mamy już dodatek na zimno w postaci salsy z mango i papai. Teraz pora na coś na ciepło. Będzie to ryż. Nie brzmi egzotycznie? OK, a ryż z fasolą gotowany w mleku kokosowym z domieszką chilli, lepiej? Jamajski "rice and peas" to tradycyjna potrawa na tej karaibskiej wyspie, słynącej z rajskich plaż, najszybszych ludzi na świecie i oczywiście muzyki reggae.

Ktoś znający angielski powie zapewne: "zaraz, zaraz ale peas to przecież groszki a nie fasolki!?". I jest to prawda jeżeli jesteśmy w Anglii, USA i jeszcze kilku innych miejscach, gdzie mówi się po angielsku. Natomiast na Karaibach, jako "peas" rozumie się czerwoną fasolę i taka też występuje w tym przepisie. Ryż, jak wspomniałem, gotuje się w mleczku kokosowym z zanurzoną papryczką Scotch Bonnet (jedna z najostrzejszych chilli), ale jako, że ciężko ją u nas dostać, możemy ją zastąpić jakąkolwiek inną. Tytuł "Reggae Rice" nie jest jakąś oficjalną nazwą tej potrawy. Nadałem ją tylko na potrzeby podkreślenia klimatu tego dania. Jest ono świetnym dodatkiem do różnych form curry oraz innych potraw mięsnych. Może też stanowić samodzielny posiłek.

Składniki

- 500g białego ryżu (preferowany długoziarnisty)
- 1 puszka mleka kokosowego (400ml)
- 400ml wody lub bulionu drobiowego
- 1/2 puszki czerwonej fasoli
- 1 mała cebula
- 1-2 papryczki chilli
- łyżeczka świeżo startego imbiru lub 1/2 łyżeczki w proszku
- szczypiorek
- sól i pieprz
- oliwa

Sposób przygotowania
  1. Posiekaj drobno cebulkę i podsmaż ją na rozgrzanej oliwie razem z imbirem. Ok. 5 minut ciągle mieszając.
  2. Wsyp na patelnię ryż i mieszaj aż cały obtoczy się w oliwie.
  3. Wlej mleko kokosowe oraz wodę, tak aby, warstwa cieczy dwukrotnie przewyższała poziom ryżu. Zagotuj i zmniejsz ogień. Wrzuć i zanurz papryczkę chilli w całości. Ona ma za zadanie oddać tylko potrawie trochę ognia i smaku. Lekko posól, popieprz i gotuj pod przykryciem na małym ogniu ok. 15-20 minut, aż ryż wchłonie cały płyn. Ryż może mieć zarówno formę sypką jak i kleistą. Bardziej zależy to od rodzaju ryżu niż sposobu gotowania.
  4. Gdy ryż będzie prawie gotowy, wrzuć odsączoną fasolę z puszki (jeżeli lubisz może być cała puszka) i zamieszaj. Gotuj jeszcze kilka minut mieszając.
  5. Na koniec dorzuć posiekany szczypiorek i przypraw do smaku wedle uznania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz