07 listopada 2011

Mango & Papaya Salsa


Słodycz egzotycznych owoców z dodatkiem ostrej chilli, brzmi zachęcająco? Co dla nas jest niekonwencjonalnym połączeniem, na Karaibach jest chlebem powszednim. Dziś rozpoczynamy tydzień z kuchnią rodem z Jamajki, a na pierwszy ogień idzie znakomite połączenie mango, papai i chilli w postaci orzeźwiającej salsy. Świetna sama w sobie oraz jako dodatek do dań, które zostaną zaprezentowane w kolejnych postach.

Egzotyczne owoce są u nas coraz łatwiej dostępne i nie kosztują też majątku, dlatego lubię od czasu do czasu poeksperymentować z kuchnią karaibską, która na nich bazuje. Nigdy nie przepadałem za dodawaniem słodkich smaków do dań obiadowych, ale trochę się to zmieniło, gdy poznałem kilka naprawdę ciekawych połączeń. Takim jest właśnie przedstawiona salsa, która świetnie pasuje do dań mięsnych, choć na pierwszy rzut oka może bardziej przypominać deserową sałatkę owocową.

Składniki

- 1 mango
- 1 papaja
- 1/2 czerwonej papryki (może być inna)
- 1 papryczka chilli
- 1/2 czerwonej cebuli
- limonka
- łyżka soku pomarańczowego
- łyżka świeżej kolendry

Uwagi do kluczowych składników

Mango - musi być dojrzałe, czyli takie, które wgniata się, po niezbyt silnym naciśnięciu palcem.

Papaja - podobnie jak wyżej. Papaja ma bardzo podobny kształt do Mango. Różni się kolorem, nasionami i smakiem. Niedojrzały owoc ma kolor zielony, który potem zwykle zmienia się na żółty lub pomarańczowy. W  przeciwieństwie do mango nie ma wewnątrz jednej dużej pestki tylko setki nasion, które są jadalne, ale mają gorzkawy smak. Miąższ jest słodki, ale nie tak jak w mango. Jeżeli mógłbym z czymś porównać ten poziom słodkości to byłaby to marchewka. O właściwościach papai można poczytać tutaj.

Sposób przygotowania
  1. Przekrój paprykę i po usunięciu gniazda nasiennego, pokrój połowę w niewielką kostkę i wrzuć do miski. Podobnie zrób z cebulą
  2. Posiekaj chilli tak dobro jak potrafisz i dorzuć do miski.
  3. Umyj egzotyczne owoce i obierz je za pomocą noża. Z mango odkrój dokładnie cały miąższ dookoła pestki. Papaję przekrój na pół i wyjmij łyżką wszystkie nasiona. Pokrój oba owoce w dosyć grubą kostkę. Wrzuć do miski.
  4. Przekrój limonkę i wyciśnij z niej cały sok prosto do miski. Dolej też trochę soku pomarańczowego.
  5. Posiekaj drobno świeżą kolendrę i wrzuć do salsy.
  6. Wymieszaj dokładnie i serwuj od razu, zanim owoce zdążą zmięknąć. 

  

3 komentarze: