15 grudnia 2012

Guacamole


Jeśli kuchnia meksykańska to i guacamole. Ten gęsty sos z avocado pasuje do wszelkiego rodzaju tacos, burritos, enchiladas, quasadillas lub jako dip do nachos. Z Guacamole można też wyjść poza Meksyk i stosować je np. jako pastę do kanapek. Przygotowanie guacamole jest proste i będzie ono zawsze smaczne, o ile przestrzega się dwóch zasad: musi być przyrządzone z dojrzałych avocado i serwowane świeże zaraz po przygotowaniu.

Guacamole wywodzi się z czasów Azteków i w tłumaczeniu z języka Nahuatl oznacza po prostu sos z avocado. Wiem, że nie każdy przepada za tym owocem, uważając go za mdły i mało smaczny. Ja nigdy nie miałem takich odczuć. Podstawą jest wybór dojrzałego avocado, tzn. takiego które łatwo ulega pod naciskiem palca, ale nie jest też zbyt miękkie. Nie można też dopuścić, aby zaczęło czernieć po rozkrojeniu. Zapobiega temu na jakiś czas sok z limonki, dlatego nie należy go pomijać.

Składniki

- 2 dojrzałe avocado
- 1 czerwona chilli
- 1/2 małej czerwonej cebuli
- 1 mały dojrzały pomidor lub 4 pomidorki koktajlowe
- sok z połowy limonki
- szczypta soli
- natka kolendry

Sposób przygotowania
  1. Z chilli usuń nasiona i posiekaj możliwie drobno. Podobnie uczyń z pomidorem (po sezonie lepiej wziąć koktajlowe). Obraną cebulę pokrój w drobną kosteczkę. Wrzuć wszystko do miski.
  2. Avocado przekrój wzdłuż dookoła pestki. Przekręć dwie połowy w przeciwnym kierunku, aby "otworzyć" owoc. Usuń pestkę, po czym wydrąż łyżką miąższ. Rozdrobnij go widelcem i dodaj do wcześniej posiekanych warzyw.
  3. Skrop wszystko sokiem z połowy limonki, dodaj szczyptę soli lub dwie oraz posiekaną natkę kolendry. Wszystko dokładnie wymieszaj i serwuj świeże zaraz po przygotowaniu.

12 komentarzy:

  1. Guacamole dobre do wszystkiego. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze nigdy nie robiłam guacamole...muszę w końcu spróbować : )

    OdpowiedzUsuń
  3. A co jeśli się wszystko zmiksuje niezbyt intensywnie w jakimś blenderze? Do uzyskania gładkiej pasty?

    OdpowiedzUsuń
  4. Nigdy nie testowałem, ale wydaje mi się, że powinno zadziałać. Powinien wyjść taki bardziej guacamole dip. Najlepiej przetestować samemu. Nie wiem jaki będzie to miało wpływ na smak, ale na pewno przyspieszy pracę i ograniczy bałagan ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. to takie guacamole na wypasie. w meksyku jeden szef kuchni zdradził tajemnice, że dodaje odrobinę śmietany. jeśli zostanie nam więcej gucamole warto zachować pestkę z avocado, która zapobiega czernieniu. wystarczy w całości wrzucić do pojemnika z sosem tak przynajmniej poradził mi pewien meksykanin. założyłam, że wie o czym mówi skoro mieszka w Meksyku całe życie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Słyszałem już wcześniej o tej metodzie z pestką i też tak robiłem, że wrzucałem ją do sosu. Nie twierdzę, że nie spowalnia to efektu czernienia, ale z doświadczenia wiem, że guacamole najlepiej smakuje zaraz po przyrządzeniu. Można je przechowywać jeszcze kilka godzin, ale z każdą kolejną godziną będzie niestety tracić na jakości.

      Usuń
  6. Kolego, bardzo prosze doradz, jak rozpoznac dojrzale avocado ? w marketach sa twarde jak kamienie. czasem trafia sie lekko miekkie. jak to jest ? pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Tych twardych jak kamienie nie bierz, chyba że planujesz je użyć za kilka ładnych dni (nawet tydzień) - do tego czasu powinny zmięknąć. Zbyt miękkie też nie są dobre. Najlepsze są takie właśnie lekko/średnio miękkie. Powinny wtedy łatwo odchodzić od skórki, wciąż utrzymują w miarę zwartą postać.

    OdpowiedzUsuń
  8. A ile tej kolendry? Tak żeby nie przesadzić... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No tyle właśnie żeby nie przesadzić ;) Kolendra ma dosyć specyficzny intensywny smak. Nie każdy lubi. Ja zwyklę w takich proporcjach dodaję mniej więcej 1 łyżkę.

      Usuń
  9. Do tego przepisu na guacamole świetnie pasuje również dodanie pestek owoca granatu :) Polecam

    OdpowiedzUsuń