30 października 2011

Leczo


Co? Leczo? Miały być oryginalne przepisy i nowe doznania smakowe, a tu nasze stare dobre leczo? I nie przypadkowo użyłem tu słowa "nasze". Danie to, co prawda, obok gulaszu jest najpopularniejszym przedstawicielem kuchni węgierskiej na świecie, ale na naszych stołach w spolszczonej wersji gości już od lat. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że zadomowiło się na tyle, że stało się zapożyczonym elementem  w naszej rodzimej kuchni. Jest jednocześnie jednym z pierwszych dań z zastosowaniem chilli, które miałem okazję spożywać, dlatego darzę je szczególnym sentymentem.

Choć chyba wszyscy wiedzą, że leczo wywodzi się z Węgier, to mało kto zdaje sobie sprawę, że danie przygotowywane u nas od lat, dosyć znacząco różni się od oryginału. Choć w jednym i drugim dominuje smak papryki, to jest kilka zasadniczych różnić. Przede wszystkim, w węgierskim leczo nie znajdziemy raczej ani cukinii ani bakłażana, które u nas są zwykle składnikiem obowiązkowym. Poza tym, bardziej niż za kiełbasą, nasi madziarscy przyjaciele przepadają za słoniną. Co ciekawe, na Węgrzech leczo może być daniem samym w sobie, ale często jest też serwowane jako dodatek do mięs, co u nas jest raczej nie do pomyślenia.  Co jednak łączy obie wersje, to wspaniały aromat, który się unosi podczas przygotowywania leczo. Sąsiedzi nigdy nie mają wątpliwości, co tu się pichci. Moja wersja jest tą spolszczoną i przynajmniej do czasu aż nie odwiedzę Węgier, pozostaje moją ulubioną.

Składniki

- 4 papryki w różnych kolorach
- 1 puszka pomidorów
- 1 cukinia
- 1 duża cebula
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 0,5kg kiełbasy
- 1 łyżeczka chilli w proszku
- 1 łyżeczka papryki słodkiej w proszku
- sól
- pieprz
- olej lub smalec do smażenia

Uwagi do kluczowych składników   

Pomidory - w sezonie można użyć 3-4 świeże pomidory obrane ze skórki i pozbawione nasion.
Kiełbasa - może być każda kiełbasa nadająca się do grillowania, smażenia itp., np. śląska czy podwawelska. Można zastąpić ją boczkiem lub użyć jedno i drugie. 
   
Sposób przygotowania
  1. Obierz cebulę i pokrój ją w szerokie piórka. Wrzuć na rozgrzany tłuszcz, posyp solą, smaż chwilę mieszając, po czym duś pod przykryciem na wolnym ogniu ok. 10 minut. 
  2. Przekrój papryki, usuń gniazda nasienne i pokrój w dosyć szerokie paski. Podobnie uczyń z cukinią, przecinając ją wzdłuż na ćwiartki, wycinając pola nasienne ze środka i krojąc w paski.  
  3. Dodaj papryki, cukinię oraz przyprawy w proszku do cebuli, podlej wszystko 4 łyżkami wody i duś na wolnym ogniu w dosyć głębokim garnku.   
  4. Po 5 minutach dodaj pomidory, koncentrat oraz łyżeczkę soli. Zagotuj a następnie duś przez ok. 10 minut. Trzeba uważać, aby nie rozgotować warzyw, zwłaszcza papryki. Powinna być miękka, ale wciąż jędrna, tak żeby skórka nie odchodziła.        
  5. W między czasie usmaż kiełbasę pokrojoną w półplasterki. Nie musisz używać dodatkowego tłuszczu, ten z kiełbasy wystarczy. 
  6. Gdy baza warzywna będzie już gotowa, dopraw ją wedle uznania solą, pieprzem i chilli. Kiełbasę dorzuć do leczo tuż przed podaniem. Smacznego. 




1 komentarz:

  1. Każde leczo smakuje inaczej i jest niepowtarzalne ;-) Jakie kolory...latem i jesienią danie idealne :D

    OdpowiedzUsuń